Co z tymi emocjami?

Codziennie doświadczamy różnych emocji, wielu z nich nawet  nie zauważamy. Od pierwszych chwil, budząc się co rano nasz umysł, a co za tym idzie również i ciało jest poddawane oddziaływaniu jakiegoś stanu emocjonalnego, który jest nastrojem. Nastrój stanowi w nas pewną tendencję do odbierania wszystkich bodźców z otoczenia jednokierunkowo. Co oznacza że potrafimy bez konkretnego powodu już od rana cieszyć się wszystkim co dostarcza nam dany dzień, lub odwrotnie, wszystko co do nas dociera z otoczenia może nas drażnić. Możemy też mieć odczucia  neutralne i  emocję które zauważymy pojawią się dopiero w odpowiedzi na zdarzenia bezwzględnie ważne dla nas. Wypita kawa, docierający do nas podmuch mroźnego wiatru,  lub może ciepły promień słońca, pozostaną nie zauważone przez nas. 
Z badań naukowych prowadzonych nad  znaczeniem emocji człowieka w kontekście jego poczucia dobrostanu wynika, że to właśnie cała gama emocji jaką człowiek potrafi odczuwać  stanowi o subiektywnej wartości życia. 
Gdybyśmy nie potrafili odczuwać intensywnych emocji to wiele dzieł literackich, takich jak poezja, hymny, pieśni czy sztuka nigdy by nie powstały. Muzyka również jest źródłem emocji, różne rodzaje muzyki słuchane mogą zmieniać nasz nastrój. Muzykoterapia jest już powszechnie znaną metodą  wpływającą na zmianę samopoczucia.  Może obniżyć silne negatywne emocje, obniżyć poziom napięcia mięśniowego przez co zmniejszamy swoje odczucie bólu.
Emocje we właściwej dawce są niezbędne do szczęśliwego życia, w nadmiarze mogą stanowić truciznę w naszym życiu. Zdecydowanie mają wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli z jakiegoś powodu czujemy się nie komfortowo w doświadczaniu własnych emocji warto skonsultować to ze specjalistą.   

close
Kliknij tutaj, sprawdź terminy i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie SMS.